Listopad

Když padle poslední list

Stromy začínají být holé. Zelení krasavci, kteří postupně mění barvu a ztrácejí jeden list za druhým. A přijde čas, kdy se podíváme z okna na „náš strom“ a řekneme si: padl poslední list. A tak to má být. Protože je listopad.

Když padne poslední list v karetní hře, znamená to většinou výhru. Když padne poslední list v přírodě, znamená to blížící se zimu. A když padne naše oko v kalendáři na listopad, znamená to blížící se Památku zemřelých. Čas trochu se ztišit. Naše Dušičky nejsou rozjuchaný Halloween. Nemám nic proti, klidně dlabejme dýně, strašme se a veselme v maskách. Je pochopitelné, že hlavně pro děti je tenhle svátek zábavnější.

Jen většinou nechápou jeho smysl. Sice se nebojí přestrojit za smrtku, střílet z pistolek a koukat na horory, ale pak nejdou na pohřeb vlastních prarodičů. Jako by tím přeskočily fázi padajících listů. A není přece přirozené vidět stromy zelené, a pak rovnou lysé. Stromy opadávají, lidé nás opouštějí. Ale nemusí úplně. Když na ně nezapomeneme.

Nezapomínejme tedy na naši tradici, ke které patří poklidné vzpomínání na zemřelé. Na hřbitově, u fotek, rodinnými příběhy. Vždyť nás čeká náročné období. Ať chceme nebo ne, bývá čas blížících se Vánoc ve shonu a ve stresu. Sice mají punc „šťastné a veselé“, ale dá to fušku - především některým z rodiny.  Tak není od věci zpomalit aspoň teď. Nabrat energii. Vydechnout (ne naposledy!).

Ponořme se na chvilku do vzpomínek. Dokud to jde, tak v padajícím listí. Při plískanicích doma u čaje a svíčky. A zkusme nevnímat to, co nám mluví do života. Nemyslím svého partnera nebo dítě, ale televize a počítače a mobily, které nám většinou zaměstnávají uši i hlavu, ať jako hlavní program nebo jako kulisa.

Kdy jste naposledy byli v úplném tichu? Nemusíme čekat až do hrobu, můžeme si trochu ticha a zpomalení užít i za života. Rozhodně je pro to listopad ideální, protože v prosinci většina z nás – předsevzetí sem předsevzetí tam – moc prostoru k zastavení se mít nebude. Hurá tedy na lavičku, do lesa nebo za okno a třeba pozorujme listy.

Protože dokud vidíme padat listí, svět je ještě celkem v pořádku. A můžeme to brát jako naši osobní výhru. A proto si užívejte listopad, dokud tu je…

TOPlist