Prosinec

Měsíc plný prosíků

Čím víc se blíží Štědrý den, tím jsou děti a dětinové netrpělivější. Rozrušení a prosby. Protože je prosinec. Prosinec od slova prosit.

Nejvyšší stupeň rozrušení v rodině s tradičními zvyky nastává při večeři. Protože po jídle se jde ke stromečku…. A tam se ukáže, nakolik byly všechny prosby splněny. Není se tak co divit, že děcko není schopno u slavnostní tabule ani polknout. A je fuk, jestli je to nenáviděná lžíce rybí polívky nebo milovaný obří křupavý řízek. Prosit ho můžete horem dolem.

 A horem dolem, ale i zprava zleva si užíváme všemožných proseb.  „Už nikdy nebudu nic jinýho chtít, vážně!“ Ano, tenhle slib naši milí vážně dodrží.  Kalendářní rok se totiž v dětství dělí na několik čekacích období. Čeká se na narozeniny, na prázdniny a na Vánoce.  Pravda, vděk a radost většinou nějakou dobu vydrží. Po Vánocích zhruba do první půlky ledna. Zhruba tak do pátého ledna.

Prosby však nepřicházejí jen od dětí. Dospělí si většinou nepřejí hmotné dárky, ale naopak ty, které se mnohem hůř plní. Přeci jen je snadnější pořídit auto na ovládání než hodinu klidu týdně. Není ale od věci dávat si i zdánlivě nesplnitelná přání. Protože kdyby se všechna přání splnila, co by bylo dál? Člověk má snít a věřit v zázraky. Vždyť Vánoce jsou také o zázracích.

Prosme za zdraví a bezpečí! Někdy si sami o dobrodružství říkáme. Ve vidině dopřát dětem zážitek někdy dopřejeme zážitek nejen celé vlastní rodině, ale rodinám v celé ulici. Někteří si koledují a dopřejí malému dítku zážitek zapálení svíček na adventním věnci nebo na stromečku. nedojde k žádné katastrofě.

Prosme o sebeovládání! Existuje zásadní prosincová prosba od domácích pekařky ochutnávacího typu (to je ten typ, který ochutnává tak dlouho, dokud je z čeho). Suroviny jako salko, oříšky a mandle pořizovat vždy až v den vánočního pečení. Patří totiž do nejvyššího stupně ohrožení vyhynutím. Je to stejné jako na Mikuláše, když naivní a mlsný rodič v jednom pořídí dětem náplň do Mikulášského balíčku a okamžitě ji nezabalí nejlépe na nerozmotatelný uzel. Jinak existuje téměř stoprocentní jistota, že přijde čert (neboli pekelné pokušení neboli matka) a sbodne jim to.

Prosme za trpělivost! Nenechme se otrávit, když nevděčné děcko zhnuseně vyplivne uprostřed vánočního jarmarku pečený kaštan. Ač osm kusů stálo padesát korun. Vychutnejme si zbylých sedm kousků s gustem a s gustem se pobavte pohledem na ostatní cizí nevděčná plivající děcka. Nechme dítě, ať si zkusí zapálit svíčku na adventním věnci. Jen si radši připravte nádobu s vodou. Aby zážitek neměly kromě vaší rodiny i rodiny v celé ulici.

Prosme za dobré nervy! Děti jsou často všímavější i moudřejší, než my velcí. Když jsem pětiletému dítěti řekla, ať za mě napíše/nakreslí dopis Ježíškovi, zeptala se: a jak se kreslí ticho? Když necháte výběr adventního oběda na děti, počítejte s tím, že nebude moc tradiční. Po tisící rajská.

Prosme za nenápadnost! Přestože vás dítě nikdy neslyší, když ho vyzýváte k úklidu, spánku či úkolům,  na ježíško-záležitosti má vždycky netopejří uši! Používá je také na kombinaci zvuku „balící papír – nůžky – izolepa“, tento radar je stejně neomylný jako na tichounce rozbalovanou čokoládu o půlnoci za dvěma zavřenými dveřmi. Před malými detektivy, kteří jsou už čtení znalí, schovávat kvalitně nejen dárky, ale i účtenky... Někdy je už schovávačka tak pokročilá, že jej samotný Ježíšek nenajde a překvapení se tak objeví i s několikaměsíčním zpožděním na zcela nečekaném, respektive zcela zapomenutém místě.

Prosme za jistotu! Některé děti už mají jasno ohledně budoucnosti a pod stromečkem dojatě rodiče uklidní příslibem: Až budeš stará, mami, tak ti na Vánoce něco upeču a přinesu do důchoďáku. A až umřeš, na Štědrej den ti zapálím svíčku. To se pak hned lépe usíná.  

Prosinec je závěr roku a vše v něm jako by jelo nadoraz. Jako by bylo potřeba stihnout všechno dokončit. Přitom co nás čeká kromě bolehlavu (ať už z přemíry pití, televizní zábavy nebo ohňostrojů) hned jak skončí Silvestr neboli hned jak přijde konec tohoto roku? Přece začátek nového! Šance začít všechno dělat jinak a lépe. Nebo aspoň něco. A to už je Něco! 

TOPlist