Říjen

Nejpříznivější měsíc

Už si to sedlo. Tedy aspoň v to doufám. Protože je říjen.

A září byl náročný měsíc. Pro mnohé ten nejnáročnější z celého roku. Nemyslím pro žáky, studenty a učitele, ale hlavně pro jejich rodiče. Právě oni jsou na tom nejhůř. Učitelé jsou odpočatí a mnozí i natěšení (jak dlouho jim energie vydrží je jiná otázka). Všechny, kdo jsou školou více či méně povinni, okolí lituje. Lituje, ale zároveň nešetří. Otázku „Tak co škola?“ by jistě většina z nich zařadila mezi tu nejčastější a nejnenáviděnější. A nejvíc přitom trpí rodiče.

Rodiče za sebou mají náročné období. Prázdniny. Dva týdny dovolené moc nekorespondují s dvěma měsíci letního dětského štěstí. A tak dospělí se závazky řeší, kam své malé či větší milé upíchnout, jak jim zajistit základní potřeby jako jídlo a bezpečí a zábavu. Po čase vyčerpání psychického i finančního pak následuje sice úleva, kdy o děti je postaráno, na antiškolní protesty většina rodičů sebezáchovně nereaguje, takže další nátlak je především už „jen“ finančního rázu při začátku roku. Jak známo, vzdělání našich drahých je celkem drahá záležitost.

Říjen je proto báječný měsíc. Kroužky už frčí, nový rytmus funguje, užívejme si to. Víte proč? Protože přijde listopad a s ním otázka valících se Vánoc. Zhruba nastejno se začnou valit z jedné strany koledy i lesklé koule a z druhé strany méně i více splnitelná přání. Nicméně ani obchody ani děti nelze zcela nevnímat, rozhodně ne tak, jak to ještě jde na konci října. Sice to má své motivační nebo vydírací metody á la „Ježíšek to vidí“, ale většina dětí už dobře zná chod světa i v raném věku. A tak pro odstrašující případ ke konci chvály měsíce října cituji svého synka s listopadovým poučením mladší sestře: „Loni jsem zlobil a stejně přišel.“ 

TOPlist