O záložkách a zakládání

záložky s cit(át)y

O záložkách a zakládání

Jestli si na něčem zakládám, tak na svých oblíbených stránkách. Nejen na knižních, ale i na lidských. Na zakládání to já jsem mistr. Vlastně mistryně, abychom byli korektnější. Mně už se v životě podařilo založit ledacos. Třeba techničák. Ale o korektnosti a techničáku až někdy jindy. Ať si nepřetrhnu nit. Udržet myšlenku, to umí skvěle právě zrovna záložka.

Na rozdíl od svého synka většinou nepřečtu knížku na jeden zátah. A ne že by četl jen krátké knížky, jen je takový čtenářský pitbul. Když se zakousne, tak nepustí. Už se mu povedlo mě nachytat ve stylu: jen dočtu tuhle kapitolu… A když jsem pak v jednu ráno viděla v pokojíčku světýlko a šla ho vyplísnit, tak se jen potutelně smál, že ta knížka (ač má přes 300 stran) není rozdělená na kapitoly. V tu chvíli se těžko člověk zlobí. Leda sám na sebe. Že mě zase dostal. Navíc… já to tak chápu.

Někdy je těžké knížku uprostřed či v jakékoliv jiné části založit a odložit. Taky se umím do čtení zabrat. Ale většinou hned nedočítám. Popravdě… Já ráda nedočítám. Někdy ohromně moc nechci knížku dočíst, a to jen proto, že mě baví a nechci, aby už skončila. A tak, abych to dočtení odložila, tak si rozečtení založím a rozečtu další. Mám tak kolem sebe pořád stále několik aktuálních knih. A potřebuji tedy stále několikero záložek.

Jasně, že používám jako záložky všechno možné. Někdy si díky nim připomenu nejen stranu, kde jsem skončila, ale i místo, kde jsem četla. Protože záložka může být lístek do vlaku. Parkovací lístek. Nákupní lístek. Jak tak koukám, tak ledajaký lístek. Ale abych zas někam neodjela a neobrátila lístek, respektive rovnou list, tak já si zakládám nejen knihy, ale i sešity, diáře a další. Protože mám ráda papírenské zboží. Snad se to nějak netluče s mojí láskou k přírodě a konkrétně stromům.

A tak nápad, že si vymyslíme a vytvoříme vlastní záložky přišel vlastně skoro sám. A tak jsem pročítala, co jsem napsala. Některé citáty jsem vybrala podle toho, co mi okolí z fejetónů citovalo, což mě chytlo samozřejmě za srdce ještě víc (kór když některé jsem si sama už nepamatovala a neprozřetelně je pochválila, aniž jsem tušila vlastní autorství). A můj muž společný nápad s pečlivostí a trpělivostí převedl do reality. A tak jsou na světě a jsou nejen pro naši radost, ale i pro vaši radost. A nejen to.

Protože záložky, to je praktická věc. Když máte jednu, můžete si založit jednu knížku. Když jich máte víc, můžete si toho sladěně založit víc. Nebo některou darovat. Nebo zarámovat. Protože i praktické věci můžou být krásné.

Sběratelská sada Záložky s cit(át)y

Někdy krátce, někdy obsáhleji, tak nějak o (mém) životě... Ale prej to má pár lidí podobně. Tak možná i o jejich životě. Možná i o tom Vašem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top