Učím (se) číst

Učím (se) číst

Čtu už dobrých třicet let. Ale znáte to, někdy je na to času víc (mateřská, dovolená) a někdy míň (pracovní frmolení). A protože mám ráda paradoxy a nerada nečtecí časy, našla jsem si chvilku i v (mezi)čase. Poslední dobou tak víc čtu. Možná i proto, že se mi stále víc hromadí další knížky, tipy na ně a zájem o tipy ode mě.

ČTENÍ NA DOPORUČENÍ

Mám pár přátel, kteří říkají, že díky mě (a mé urputnosti anebo nadšení, to jsem se radši neptala) zase začali po letech číst. Uznali, že výmluva, že na to není čas, je fakt jen výmluva. I já jsem k tomu před časem došla. Prostě jdu dřív do postele a mám svojí půlhodinku čtení. Nebo beru knihu do vlaku, do čekárny. Ale jistota je ta večerní. Prostě si zalehnu a pustím se do…

ČTENÍ BEZ

Mám sice dioptrie na dálku, ale kdo je nosí celodenně a ne jen módně, tak to zná. Člověk si lehko zvykne. Takže nově se teď učím číst bez brýlí. Není to snadné, protože mám naloženo, resp. ubráno na zraku celkem dost na běžný život. Dost na to, abych se bez nich místo pomádou na rty namazala lepidlem na papír (ještě že se nedělá vteřiňák v tyčince). Ale co, byl večer a byla potřeba číst, ne mluvit.

ČTENÍ VEŘEJNÉ

Ráda chodím na autorská předčítání. Když čtu knížky pana Formánka, slyším v hlavě jeho hlas, ne ten svůj. Nedávno jsem se ale podruhé v životě ocitla na druhé straně. Neseděla jsem v publiku a v klidu neposlouchala, ale seděla jsem před publikem a neklidně četla. Nikdy jsem nebyla recitátorka, natož vyrazit s vlastní kůží (s vlastním inkoustem) na trh, to je fakt náročná záležitost.

ČTENÍ EMOTIVNÍ

Když jsem viděla pár fotek (naštěstí byly opravdu jen dvě) z tohoto čtení, došlo mi, že stále neumím udržet grimasy na uzdě. Stejně jako jazyk za zuby. Oboje mi možná škodí. Ale oboje jsem tak nějak já. Možná kdybych zadržovala grimasy a emoce a jazyk, neměla bych pak co předčítat. A tak asi nechám ksichty ksichtama, čtenářům (bude-li nějaké) příště doporučím zavřít oči a budu prostě svá.

Mějme oči otevřené nad svojí vlastní knihou.

P.S. promiňte, jestli je to dnes kratší, ale už je čas jít si číst!

Někdy krátce, někdy obsáhleji, tak nějak o (mém) životě... Ale prej to má pár lidí podobně. Tak možná i o jejich životě. Možná i o tom Vašem.
Back To Top